ZAKLADATELÉ  SPOLKU A ČLENOVÉ

  •                     Obnovení a záchrana památek v Bílině a okolí.

Nadezhda Gellmundova - zakladatelka.

Neuvěřitelný příběh obvykle začíná nenápadně a úplně obyčejně. Na své každodenní procházce po stezce k Bořni, jsem viděla cestu kolem kamenné zdi. Zaujala mi tato zeď již před několika lety, ale bohužel nikdo z mých přátel nevěděl, co je to za stavbu. Byla jsem stále hodně zvědavá, vyfotila jsem si i zdi kolem a zkusila si představit co by to mohlo být. Mám velkou fantazii, a proto jsem si začala představovat třeba dobu rytířů, ale pak jsem si uvědomila, že to asi nebude tak stará stavba. Žijeme v moderní době internetu. Máme Instagram, Facebook, Google a stačí položit otázku na správném místě. Ve skupině "Ve stínu Bíliny", na stránkách Facebooku jsem napsala post s fotografiemi kamenné zdi a zeptala se lidí, co to může být. Odpovědi přišly rychle a bylo jich hodně. Překvapilo mě to. Nebylo to tak staré, jak jsem si původně myslela. Ve skutečnosti to byl pozůstatek botanické zahrady založené ve 20 století. V odpovědích jsem našla fotografii brány zahrady a také odkazy na webové stránky na další informace. Tato brána mě úplně šokovala. Jak je to možné, že chodím na toto místo každý den a nikdy jsem si jí nevšimla? Kamenné stavby vysoké tři metry?! Prozkoumala jsem na mapě místo, kde to může být a šla hledat do terénu. Bylo to těžké hledání, všechno bylo zarostlé, všude velké stromy a křoví. Pak jsem si všimla dobře schované cesty ve vysoké trávě směrem do kopce. Došla jsem na konec cesty a nevěřila jsem svým očím. Brána byla ve skutečnosti velmi blízko silnice, ale i přes to nebyla vidět. Byla jsem ohromená. Vypadalo to tak zajímavě a kouzelně. Cítila jsem jako bych byla někde u Amazonky a našla pozůstatky po staré civilizaci. Prozkoumala jsem zarostlé cestičky a kameny pokryté mechem. Všude byli stromy, které zakrývaly nebe. Zažila jsem fantastický pocit, že máme tady v Bílině, něco tak neuvěřitelně hezkého a bohužel skoro nedostupného pro širokou veřejnost. Našla jsem také cestu do podivné stavby v blízkosti Bořeňské chaty. Vypadalo to jako garáže nebo nějaké skladiště se zbytkem vrat. Osamělé opuštěné místo. Fascinující a zároveň nostalgické.

Našla jsem na internetu veškeré informace, ale nebylo jich moc. Podělila jsem se ve své skupině se svým nálezem a zeptala se ostatních lidí, zda je nějaká možnost obnovit tuto zahradu. K mému velkému překvapení, jsem obdržela hodně komentářů a také soukromé zprávy. Na ulici mě také oslovilo několik známých lidí. Dozrála ve mě myšlenka o renovaci zahrady. Ale jak na to? Sama bych to určitě nezvládla a musela jsem najít legální cestu renovace. Nevěděla jsem, ani komu pozemek patří. Šla jsem na živnostenský úřad a doufala, že mě nějak nasměrují, co dělat. Nemýlila jsem se. Pracovnice úřadu mě prozradila o neziskových organizacích a kde mohu dohledat další informace. Pak se mi ozval Miroslav Erben a Antonín Budaj. Dále i můj syn projevil zájem pomoci. Po dohodě jsme založily spolek pro obnovu a záchranu památek v Bílině a okolí 

Miroslav Erben - zakladatel

  • Jako správný patriot, se zajímám o historii Bíliny a okolí. Bořeňská brána a zahrada mě zaujala již v dětství. Vždy jsem si říkal, jaké to muselo dát velké úsilí v době, kdy nebyla taková technika jako dnes. Bořeňské kameny, některé o velké váze, jsou zde použity do kamenných zdí. Časem zde vyrostl listnatý les a místo, kde byla původně louka plná květin a kde se setkávala bílinská mládež postupně zaniklo. Jako symbol doby zde zůstala magická vstupní brána, která postupně obrůstala nálety z okolních stromů. Chata Bořeň, která se nachází v blízkosti, prošla slávou i utrpením doby. Snažil jsem se v rámci svých možností již v roce 2018 s dobrovolníky upravit část parkovací plochy a vysbírat alespoň odpadky v okolí. V dalším roce se nám podařilo vysekat a upravit původní cestu k zahradě a ve spolupráci s Chatou Bořeň uspořádat dětský den a stezku odvahy. Vše díky dobrovolníkům se srdcem na pravém místě. Když jsem se dozvěděl v září 2021 že paní Gellmundová chce založit spolek na záchranu této lokality, tak jsem se přihlásil ku pomoci. 

Antonín Budaj - zakladatel

  • Jsem bílinský rodák a celý život zde i žiji. Jako správnému patriotovi je mi líto, že severní Čechy a naše Bílina obzvlášť je stále v povědomí lidí známá spíše jako nejšpinavější řeka v ČR. Pro svoji těžbu uhlí, zaniklé vesnice, zničené památky, zpustošenou krajinu a průmyslovou výrobu. Proto je pro mě důležité krásy našeho města a okolí chránit, zvelebovat a také na ně upozorňovat, neboť i někteří místní o nich ani nevědí.

 

Igor Milshin - zakladatel

  • Do spolku mne navedla moje máma, která je předseda tohoto spolku. Poté co jsem viděl její zájem o znovuobnovení této botanické zahrady, tak jsem neměl jinou možnost než se také přidat.

Václav Špaček - člen

  • Do spolku jsem se dostal náhodou, na FB jsem sledoval fota Míry Erbena. Objevila se mi fotka nějaké brány pod Boření, zaujalo mi to na tolik, že jsem Mírovy odepsal a chtěl se dobrovolně zůčastnit akce na Obnovu Bořeňské zahrady. Jsem patriotem města Bílina kde jsem se narodil a krátký čas jako dítě zde žil. Mám zde skoro všechny příbuzné. Zde se cítím doma i když teď bydlím v Rakovníku.